Jedna od osobenosti jugoslovenskih ratova (1991–2001) bilo je postojanje velikog broja mesta zatočenja na kojima su držani većinom civili, među kojima je bilo i žena, dece i starijih osoba.
Neka od ovih mesta zatočenja su bila pod kontrolom zvaničnih vojski koje su učestvovale u sukobima, dok su neka bila pod kontrolom lokalnih vojnih ili paramilitarnih grupa. Razlikovala su se i po dužini funkcionisanja, broju zatočenika, koji se kretao od nekoliko do nekoliko hiljada, i nameni i raznovrsnosti objekata koji su služili za zatvaranje: zatvora i popravnih domova, kasarni, policijskih stanica, škola, sportskih hala, industrijskih i privrednih objekata, poljoprivrednih dobara, ugostiteljskih objekata i privatnih kuća.
U većini mesta zatočenja formiranih za vreme ratova na teritoriji bivše Jugoslavije došlo je do teških kršenja Ženevskih konvencija i međunarodnog humanitarnog prava. Zabeležena su ubistva, silovanja, prebijanje i mučenje zatočenika i njihovo držanje u nehumanim i po zdravlje opasnim uslovima.
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava