Uzeir i Sejdalija Ćurevac
Nakon što su srpske snage 3. 6. 1992. godine napale nebranjeno selo Seljani u opštini Rogatica, žene i deca iz sela su odvedene u kuću
Srpske snage otpočele su napade na muslimanska sela u opštini Rogtica početkom marta 1992. godine. Grad Rogatica i okolna sela zauzeti krajem maja, nakon sedmodnevnog granatiranja. Veliki broj civila, bosanskih Muslimana, uhapšen je i zatvoren u oko osam zatočeničkih objekata u ovoj opštini.
Jedan broj zatočenika i zatočenica koji su držani u Srednjoj školi „Veljko Vlahović“, „Rasadniku“ i privatnim kućama preživeo je seksualno nasilje.
U srednjoj školi „Veljko Vlahović“ je u periodu od tri i po meseca držano oko 1.100 civila.
Policajci i vojnici koji su čuvali logor gotovo su svake noći iz učionica izvodili žene i devojčice, od kojih su najmlađe imale samo sedam godina, i silovali ih. Udarali bi po zidovima i nasilno otvarali vrata, a potom uperili baterijske lampe u lica zatočenica, govoreći im da ih vode na ispitivanje. Svedok KDZ-051 i ostali zatočenici su mogli da čuju kako odvedene žene i devojke dozivaju upomoć.
Neke žene, poput Svedokinja S1, odvodili su iz škole u privatne stanove u drugim delovima grada, gde su ih silovali i seksualno zlostavljali.
U periodu od maja 1992. do otprilike kraja 1995. godine, u „Rasadniku“ je držano oko 150 zatočenika, od kojih su oko 50 bile žene i deca.
Upravnik „Rasadnika“, Vinko Bojić, zajedno sa drugim vojnicima, učestvovao je u prebijanju, ali i seksualnom nasilju nad zatočenicima i zatočenicama.
Žene su izvodili noću. Bojić bi ih prvo prisiljavao da se svuku i „vrše seksualne radnje“ sa starijim zatočenicima. Nakon toga bi ih odvodio u drugu prostoriju, gde se seksualno nasilje nastavljalo.
U februaru 1993. godine, grupi zatočenika i zatočenica, među kojima je bio i Šerif Hurko, naređeno je da se svuku, plešu i ispred vojnika, bosanskih Srba. Tokom jednog ili dva sata, bosanski vojnici su odvodili gole žene jednu po jednu u drugu prostoriju na po otprilike 20 minuta. Slično se nastavilo i narednih dana. U maju 1993. godine, Svedokinja F.K. je silovana dva puta, pod pretnjom da će joj ubiti supruga i sina.
Nakon napada na selo Kozarde početkom avgusta 1992. godine, srpske snage su zatvorile 36 žena i dece i jednog muškarca u kuću Bega Grabovice u selu Dobrašine. Oni su držani u ovoj kući narednih šest dana. Svake noći, u kuću su ulazile grupe vojnika koji su zastrašivali zatočenice, tako što su im pretili i pucali oko kuće.
Dve zatočenice, Svedokinje S-1 i S-2, seksualno su zlostavljanje tokom zatočeništva.
Pred MKTJ je za ove zločine, pored drugih dela, osuđen Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba VRS, i Radovan Karadžić, predsednik proširenog Predsjedništva RS na doživotni zatvor.
Posle priznavanje krivice, pred MKTJ je za ove zločine, pored drugih dela, osuđena i Biljana Plavšić, članica Predsjedništva i Proširenog Predsjedništva Srpske Republike BiH, na 11 godina zatvora.
Pred sudom BiH, osuđen je Milisav Ikonić, pripadnik MUP RS, na devet godina zatvora.
Ovi zločini bili su deo optužnica i protiv pripadnika VRS, Braneta Planojevića i Nenada Perovića, koji su oslobođeni zbog nedostatka dokaza.
Nakon što su srpske snage 3. 6. 1992. godine napale nebranjeno selo Seljani u opštini Rogatica, žene i deca iz sela su odvedene u kuću
Izjava data Tužilaštvu MKTJ. Bosanski Musliman iz Rogatice. Nakon napada na muslimanska sela u Rogatici početkom juna 1992. godine, srpske snage su mu naredile da
Svedočila je na zatvorenoj sednici u predmetu Perović Nenad pred sudom BiH 11. 5. 2018. godine. Bosanska Muslimanka iz Kozarde. Srpske snage su napale njeno
Svedočila je na zatvorenoj sednici u predmetu Perović Nenad pred sudom BiH 7. 9. 2018. godine. Bosanska Muslimanka iz Kozarde. Svedoči da je njeno selo
Svedočila je na zatvorenoj sednici u predmetu Ikonić Milisav i drugi pred sudom BiH. Bosanska Muslimanka iz Rogatice. Svedoči da su je pripadnici srpskih snaga
Svedočila je na zatvorenoj sednici u predmetu Planojević Brane pred sudom BiH 16. 2. 2017. godine. Bosanska Muslimanka iz Rogatice. Uhapšena je i dovedena u
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava