Zatočenički objekti u opštini Travnik
Na teritoriji opštine Travnik Armija BiH je tokom 1993. godine organizovala najmanje tri zatočenička centra u koja su zatvarani bosanski Hrvati: Kasarna bivše JNA u
Tokom 1993. godine, Armija BiH je organizovala dva zatočenička centra za bosanske Hrvate i Srbe u Osnovnoj školi i Kovačnici u selu Mehurići.
Upravu zatočeničkog centra u Osnovnoj školi od 6. do 24.6.1993. godine činili su pripadnici 306. brigade OG „Bosanska krajina“ 3. korpusa Armije BiH. Pripadnici iste jedinice su činili i upravu i stražarsko osoblje Kovačnice u periodu od 6.6 do 13.7.1993. godine.
U Osnovnoj školi u Mehurićima od 6. do 24.6.1993. godine bilo je zatvoreno oko 250 civila, bosanskih Hrvata, dok je u Kovačnici od 6.6. do 4.7.1993. godine bilo zatočeno između 20 i 30 hrvatskih civila i vojnika HVO-a.
Tokom jeseni 1992. godine, Osnovna škola u Mehurićima je služila kao baza mesnom odredu Teritorijalne odbrane iz Mehurića. Po nalogu ratnog predsedništva mesta Mehurići u školi je odobreno prisustvo jedinici Mudžahedina, koji su predstavljeni kao humanitarna organizacija koja pomaže meštanima sela u dobavljanju hrane i drugih potrepština. kada se u školi stacionirao 1. bataljon 306. brigade, koji je tu ostao do jula ili avgusta 1993. godine.
Svih 250 zatočenika je moglo da koristi samo jedan WC, u periodu od 7 ujutru do 19 sati uveče, zbog čega su morali stalno da čekaju u dugim redovima i usled čega se WC stalno kvario. Vođeni su na ispitivanja i zastrašivani su time da će ih ispitivati i mudžahedini. Ivanka Tavić je viđala zatočenike koji sa ispitivanja u fiskulturnu salu dolaze sa vidnim povredama od premlaćivanja.
Kovačnica u kojoj su bili zatvarani bosanski Hrvati nalazila se na oko 100 metara od Osnovne škole. Imala je šest prostorija, od kojih su dve korišćene za držanje zatočenika. U Kovačnicu su zatočenici zatvarani u tri navrata: prvi put nakon hapšenja Hrvata na Vlašiću 6.6.1993. godine, drugi put nakon izbijanja sukoba između HVO-a i Armije BiH u Malinama 8.6.1993. godine, i treći put nakon posete MKCK-a osnovnoj školi u Mehurićima 19.6.1993. godine.
Najveći broj zatočenika u Kovačnici su bili civili, ali i pripadnici HVO-a, jedna žena i jedan maloletnik. Prostorije u kojima su bili zatočeni su bile 3 metra široke i isto toliko dugačke, zbog čeka zatočenici nisu imali dovoljno mesta. Prva tri ili četiri dana zatočenja nisu dobijali hranu i vodu. Na početku su imali kantu u prostoriji za vršenje nužde, dok su kasnije pod pratnjom odvođeni do WC-a u obližnjoj zgradi.
Zatočenici su premlaćivani i ispitivani. Neki, poput Vinka Tadića vođeni su na prisilni rad. Svedok XC je poslednjeg dana svog zatočenja u Kovačnici pretučen, a potom prebačen KPD Zenica.
Za zločine počinjene u zatočeničkim centrima u selu Mehurići, MKTJ je teretio Envera Hadžihasanovića, komandanta 3. korpusa ABiH-a, načelnika Štaba Vrhovne komande ABiH-a i člana Zajedničke komande Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, koji je presudom oslobođen optužbi za zločine počinje u ovim zatočeničkim objektima zbog nedostatka dokaza o tome da je optuženi znao ili da je bilo razloga da zna da se njegovi potčinjeni spremaju na činjenje ili da su već počinili krivična dela okrutnog postupanja u ova dva zatočenička objekta.
Na teritoriji opštine Travnik Armija BiH je tokom 1993. godine organizovala najmanje tri zatočenička centra u koja su zatvarani bosanski Hrvati: Kasarna bivše JNA u
Bivšu kasaranu JNA u Travniku 17. brigada Armije BiH koristila je za zatočenje bosanskih Hrvata i Srba od maja do 31.10.1993. godine. Nalazila se u
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava