Mujo Zuhrić i Mirsad Žujo
Mujo Zuhrić Bosanski Musliman, zatočenik Zatvora u Gabeli. U septembru 1993. godine, izveden je iz hangara posle čega više nije viđen živ. Njegovi posmrtni ostaci
Zatvor u Gabeli je osnovan 8.6.1993. godine, odlukom Jadranka Prlića, predsednika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i predsednika Vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne, ali su zatočenici držani u ovom zatvoru od aprila 1993. godine. U Zatvor u Gabeli su zatvarani muškarci Muslimani – pripadnici HVO-a i Armije BiH, ali i civili. Od avgusta do decembra 1993. godine, bilo je stalno zatočeno oko 1.000 osoba. Upravnik zatvora bio je Boško Previšić.
U krugu zatvora nalazilo se 12 hangara, od kojih su četiri korišćena za držanje zatočenika. U hangarima nije bilo dovoljno prostora ni vazduha, a neki od zatočenika, među kojima je i Hasan Hasić, su bili zatvoreni u takozvanoj „samici“. Zatočenici nisu dobijali dovoljno hrane i vode; neki su bili toliko žedni da su morali da piju vlastiti urin. Higijenski uslovi su bili izuzetno loši, naročito do decembra 1993. godine, kada je u posetu došla delegacija MKCK. Zatočenicima nije bilo omogućeno kupanje i mnogi od njih su imali vaške. Nisu imali medicinsku negu, a jedan od zatočenika, astmastičar, preminuo je jer nije dobio neophodan lek.
Mnogi zatočenici su bili svedoci premlaćivanja ili su premlaćivani od strane „čuvara“, uprave zatvora, među kojima su bili i pripadnici Vojne policije HVO-a. Sredinom jula 1993. godine ljudima „van kruga Zatvora“, bez obzira na to da li su bili civili ili vojnici, dozvoljavano je da ulaze u zatvor i tuku zatočenike. Boško Previšić je vređao zatočenike, govorio im da su nepismeni i nazivao ih „balijama”. Pripadnici Vojne policije su odvodili zatočenike iz hangara, a neki od njih se nikada više ne bi vratili.
U Zatvoru u Gabeli su ubijeni Hifzija Dizdar, Ibro Razić i Mustafa Obradović, vojnici ABiH, hicima iz vatrenog oružja. Hifziju Dizdara ubili su pripadnici HVO-a, dok je Obradovića ubio Boško Previšić, kao i Muju Zuhrića i Mirsada Žuju, koji su ubijeni izvan hangara.
Na osnovu odluke Mate Bobana, predsednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, do 18. 12.1993. godine, iz Zatvora u Gabeli je oslobođeno 1.040 osoba, a 406 ih je zadržano u zatvoru. Uslovi HVO-a za puštanje na slobodu su bili brak sa ženom hrvatske nacionalnosti ili garantno pismo za odlazak u neku drugu zemlju i tranzitna viza za Hrvatsku.
Neki zatočenici su iz Zatvora u Gabeli prebačeni u druge zatvore da bi po oslobađanju odatle otišli u inostranstvo. Dana 15.12.1993. godine na „Heliodrom“ je premešteno oko 400 zatočenika. Sa premeštanjem je nastavljeno 28.12.1993. godine. Premešteni zatočenici su ostali na „Heliodromu“ sve do potpisivanja Vašingtonskog sporazuma u martu 1994. godine.
Mujo Zuhrić Bosanski Musliman, zatočenik Zatvora u Gabeli. U septembru 1993. godine, izveden je iz hangara posle čega više nije viđen živ. Njegovi posmrtni ostaci
Ibrahim Razić Bosanski Musliman iz Borojevića, pripadnik Armije BiH. Preminuo je 2.10.1993. godine u Zatvoru u Gabeli, od posledica premlaćivanja. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava