Bekir Delić i Enis Šabanović
Edin Biščević Bosanski Musliman iz Sanskog Mosta, student stomatologije na Univerzitetu u Sarajevu. Njegov otac, Faik Biščević, je bio prvi predsednik Stranke Demokratske Akcije u
Dana 7.7.1992. godine srpski policajci iz Sanskog Mosta su ukrcali oko 64 zatočenika iz garaža fabrike „Betonirka“, koje su korišćene kao zatočenički objekat za nesrpsko civilno stanovništvo na jedan kamion i navukli ceradu, time potpuno zatvorivši zadnji deo kamiona. Pridružen je konvoju kamiona u kojima je bilo nekoliko stotina zatočenika iz hale „Krings“ i fiskulturne sale OŠ „Hasan Kikić“. Zajedno su se uputili prema logoru „Manjača“.
Iako je logor od Sanskog Mosta udaljen oko 100km, putovanje je trajalo približno 10 sati. Usled visoke temperature i manjka protoka vazduha zbog zatvorene cerade, zatočenici su otežano disali. Pod ceradu su ulazili gasovi iz izduvne cevi kamiona. Zatočenici su pokušavali da probuše rupe u ceradi i da uguraju cipele između cerade i kamiona kako bi došli do vazduha. Policajci bi im zbog toga pretili batinama. Imali su oko šest litara vode i kada su je popili, neki zatočenici su bili prinuđeni da piju sopstveni urin.
Mnogi zatočenici su se onesvešćavali, a neki, kao Sevdaga Hukanović i braća Muhić, su preminuli. Po dolasku u logor i izlasku iz kamiona, primećeno je da se oko 20 zatočenika ugušilo. Ventislavu Mauzneru i Enveru Burniću je naređeno da pomognu onesvešćenim zatočenicima, dok se Edin Biščević, student stomatologije dobrovoljno javio da pomogne. Njih trojica nisu više viđeni živi.
Komandant logora „Manjača“, pukovnik Božidar Popović, odbio je da primi mrtve zatočenike i one kojima je pozlilo rekavši da „vrate govna natrag“. Ukrcali su ih na jedan kamion i odvezli u nepoznatom smeru.
Posmrtni ostaci zatočenika zatočenika iz konvoja 7.7.1992. godine pronađeni su u dve masovne grobnice – „Dragoraj“ i „Ušće Dabra“. Za sedam žrtava, čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnoj grobnici „Dragoraj“, a među kojima su Enver Burnić i Edin Biščević, obdukcijom je utvrđeno da su ubijeni vatrenim oružjem. Posmrtni ostaci 19 žrtava koje su se ugušile ekshumirani su iz masovne grobnice „Ušće Dabra“. Posmrtni ostaci Ventislava Mauznera nisu pronađeni do kraja 2020. godine.
Pred MKTJ su, za zločine u logoru „Manjača” koji obuhvataju i smrt zatočenika iz konvoja koji je krenuo ka logoru 7.7.1992. godine, pored drugih dela, osuđeni: Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, i Radovan Karadžić, tadašnji predsednik proširenog Predsjedništva RS, na doživotni zatvor; Milomir Stakić, predsednik Skupštine srpskih naroda opštine Prijedor i Kriznog štaba Prijedor, na 40 godina zatvora; Stojan Župljanin, načelnik regionalnog Centra bezbednosti u Banjaluci, i Mićo Stanišić, ministar u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, na po 22 godine zatvora.
Posle priznavanje krivice, za zločine u logoru „Manjača“ pored drugih dela, osuđena je Biljana Plavšić, članica Predsjedništva i proširenog Predsjedništva Srpske Republike BiH, na 11 godina zatvora.
Pred sudom BIH su za zločine u logoru „Manjača“, pored drugih dela, osuđeni su: Nikola Kovačević, poznatiji kao Daniluško Kajtez, pripadnik lokalne jedinice Srpske odbrambene snage (SOS) na 12 godina zatvora; Zoran Babić i Darko Mrđa, pripadnici Prvog Interventnog voda pri Stanici javne bezbednosti Prijedor, na po 15 godina zatvora.
Pred Okružnim sudom u Banjaluci, osuđeni su stražari u logoru i pripadnici Vojne policije 1. krajiškog korpusa, Željko Bulatović, na 11 godina; Siniša Teodorović osam godina; i Zoran Gajić na šest godina zatvora.
Pred Zagrebačkim Županijskim sudom, osuđen je bivši pukovnik VRS Dane Lukajić, na šest godina zatvora.
Pred Splitskim Županijskim sudom, osuđen je Mirko Graorac, na 15 godina zatvora. Ovaj proces je, međutim, dosta kritikovan, uključujući i od strane Amnesty Internationala, da nije ispunio međunarodne standarde pravičnog suđenja.
Edin Biščević Bosanski Musliman iz Sanskog Mosta, student stomatologije na Univerzitetu u Sarajevu. Njegov otac, Faik Biščević, je bio prvi predsednik Stranke Demokratske Akcije u
Josip Mlinar Bosanski Hrvat iz Prijedora. Ismet Hodžić Bosanski Musliman iz Rogatice. Vinko Matanović Bosanski Hrvat iz Sanskog Mosta. Zijad Mujadžić Bosanski
Sevdaga Hukanović Bosanski Musliman iz Vrhopolja. Uhapšen je i odveden u SUP Sanski Most. Dana 7.7.1992. godine je ukrcan na kamion sa još oko 60
Logor „Manjača“ je osnovan naredbom general-majora Momira Talića, tada komandanta 5. korpusa JNA, na planini Manjača, nedaleko od Banjaluke, početkom septembra 1991. godine. Njegova prvobitna
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava