Vojno-istražni zatvor u Beogradu služio je kao zatočenički objekat za pripadnike hrvatskog MUP-a i ZNG, ali i civila. U najvećem broju slučajeva zatočenici su iz drugih zatočeničkih objekata na teritoriji Republike Srbije prevoženi u Vojno-istražni zatvor u Beogradu, radi ispitivanja i suđenja pred Vojnim sudom. Prvi zatočenici su dovedeni u decembru 1991. godine. Jedna manja grupa zatočenika je u ovom objektu provela dva dana u prvoj polovini decembra, pre nego što su razmenjeni. Većina hrvatskih zatočenika se, poput Mire Vrdoljak, teretila za zločine protiv civilnog stanovništva i oružanu pobunu, ali i za predstavljanje JNA kao agresora pred međunarodnim organizacijama, kao Vesna Bosanac.
Izjava data Fondu za humanitarno pravo 28.2.2006. godine
Hrvatica iz Vukovara, pripradnica ZNG. Predala se 19.11.1991. godine ispred „Borovo-komerca”, nakon što se presvukla u civilnu odeću. Sa ostalim zatočenicima je autobusom prevezena u naselje Borovo, gde su držani u sportskoj hali do jutra, kada su prebačeni na teritoriju Republike Srbije, u sportsku halu u Novom Sadu. U dva navrata je ispitivana. Dana 22.11.1991. godine je prebačena u zatočenički objekat „Stajićevo” gde je provela sedam ili osam dana. Tamo su je stražari tukli pendrecima.
Početkom decembra 1991. godine je odvedena u zatočenički objekat „Begejci” gde je više puta ispitivana i primoravana da potpiše izjavu da je učestvovala u „spaljivanju beba u mikrotalasnim pećima”, na šta nije pristala. Tučena je čak i kada bi odlazila u poljski WC.
Dana 22.12.1991. godine je prebačena u KPD Sremska Mitrovica, gde su je tukli jednom u dva ili tri dana. Pod pretnjom da će joj ubiti decu je potpisala priznanje da je prisustvovala ubistvu nekoliko srpskih mladića.
Krajem februara 1992. godine je prebačena u Vojno-istražni zatvor u Beogradu, gde je u maju osuđena na 15 godina zatvorske kazne zbog „oružane pobune i zbog toga što je prisustvovala ubistvu srpskih mladića.
Razmenjena je u Nemetinu 14.8.1992. godine, u razmeni po principu „svi za sve”.
Krivične prijave su podnete Vojnom sudu u Beogradu protiv 186 osoba. Sud je podigao optužnice protiv 82 lica, ali je samo 25 bilo optuženo. Niko od optuženih nije odslužio kaznu, već su sa ostalim zatočenicima razmenjeni 14.8.1992. godine u Nemetinu kod Osijeka.
Vojno-istražni zatvor u Beogradu je funkcionisao kao zatočenički objekat sve do 14.8.1992. godine kada je 121 zatočenik razmenjen u Nemetinu, po principu „svi za sve“.
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava