Kasarna u Rajlovcu
Dana 22. 2. 1992. godine ili približno tog datuma, u Rajlovcu je osnovana srpska opština koju su činila sela s mešovitim stanovništvom, uključujući većinski muslimansko
Grbavica je naselje u opštini Novo Sarajevo i nalazi se u južnom, centralnom delu grada Sarajeva. U periodu od septembra 1992. do avgusta 1994. godine, Grbavica je bila pod kontrolom SRK-a. Linija sukoba u Grbavici protezala se severno, duž reke Miljacke.
Sa raznih zgrada na obali Miljacke otvarana je vatra na civile. Vojnicima se sa tih položaja pružao pogled na pešake na raskrsnicama, u automobilima, autobusima i tramvajima, koji su sa istoka išli u zapadni deo grada,. Na raskrsnice su postavljeni kontejneri kao zaklon civilima od otvorene vatre. Zbog čestog snajperskog delovanja, glavna gradska ulica, tadašnji Bulevar maršala Tita, dobila je ime „Snajperska aleja“.
Almasa Konjhodžić pogođena je snajperskim metkom 27.6.1993. godine na raskrsnici u blizini kasarne „Maršal Tito“. Mensur Jusić je video nekoliko ranjavanja snajperskim mecima, a jednu ranjenu devojku je uspeo da odnese u zaklon. Svedokinju AJ metak je pogodio u bok, dok se krila između zgrada na putu do svoje kuće.
Još jedna od lokacija na koje su delovali snajperisti od izvora snajperske vatre Grbavici bilo je i Sarajevsko Jevrejsko groblje na planini Trebević. Svedokinja M i njen četvorogodišnji sin vozili su se tramvajem u pravcu Ilidže kada su pogođeni iz pravca Jevrejskog groblja. SRK je redovno otvarala vatru na Državnu bolnicu u Marindvoru. Bolnica je napadana nekoliko puta tokom 1992. i 1993. godine. Ranjeni su pacijenti i osoblje bolnice, a samoj zgradi je naneta velika materijalna šteta.
Dana 22. 2. 1992. godine ili približno tog datuma, u Rajlovcu je osnovana srpska opština koju su činila sela s mešovitim stanovništvom, uključujući većinski muslimansko
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 28/29. 2. i 1/3. 3. 1996. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake, radnik u fabrici automobila. Po padu sela Svrake 3.
Uhapšeni su neutvrđenog datuma tokom proleća ili leta 1992. godine i odvedeni u „Planjinu kuću“. Dana 12. 12. 1992. godine izvedeni su iz logora i
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 21. 6. 1997. godine. Bosanski Musliman iz Gornje Bioče, radnik obezbeđenja. Napad na njegovo selo počeo je 29. 5. 1992. godine.
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 24. 2. 2011. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake, sekretar mesne zajednice. Svedoči da su paravojne formacije SDS-a napale Svrake 2.
Svedočio je u predmetu Branko Vlačo pred Sudom BiH 20. 11. 2013. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake. Dana 13. 5. 1992. godine zatvoren je
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava