Hasan Behlo
Bosanski Musliman iz Uzričja, pripadnik TO Gornji Vakuf. Tokom januara 1993. godine bio je zatočen u Fabrici nameštaja u Trnovači. Tamo mu je pripadnik HVO-a
Pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) su 18. 1. 1993. godine u selima Duša i Hrasnica, u opštini Gornji Vakuf, uhapsili veći broj vojno sposobnih Muslimana i odveli ih u zatočenički centar u fabrici nameštaja u Trnovači. Oko 20 muškaraca iz sela Duša je posle hapšenja zadržano u jednoj kući u zaseoku Paloč da bi dva dana kasnije bili dovedeni u Fabriku nameštaja u Trnovači. Pripadnici HVO su istog dana 18. 1. 1993. godine, posle napada na selo Hrasnica, organizovali tri autobusa kojima je celokupno muslimansko stanovništvo sela prevezeno u Fabriku nameštaja.
Dan kasnije, 19. 1. 1993. godine, žene, deca i starije osobe su premeštene u kuće koje su se nalazile u blizini fabrike, dok je oko 40 vojno sposobnih muškaraca ostalo zatočeno u prostorijama fabrike.
Broj zatočenika je varirao od 40 do 60 i većinom su to bili muškarci stari do 18 do 55 godina. Pored zatočenih Muslimana iz sela Duša i Hrasnica, u fabrici nameštaja bili su zatočeni i Muslimani iz Trnovače i drugih mesta u opštini Gornji Vakuf. Obezbeđivanje i kontrolu nad zatočeničkim centrom u fabrici nameštaja u Trnovači je vršila Brigada HVO-a „Ante Starčević“.
Zatočenicima je bila dostupna voda, ali su dobijali male količine hrane, tako da su gubili na težini. U prostorijama u kojima su ih držali nije bilo grejanja, pa su se smrzavali. Pripadnici HVO-a su premlaćivali zatočenike, primoravali ih da skinu odeću, tukli ih drvenim palicama, metalnim šipkama ili ih šutirali. Neke zatočenike su primoravali da pevaju ustaške pesme i da tuku druge zatočenike. Kemal Šljivo je ošamaren jer je odbio da se tuče sa svojim rođakom. Zatočenici su mučeni i nožem. Pripadnik HVO-a Stipe Krišto je odsekao uvo zatočeniku Hasanu Behli i pretio Senadu Zaroviću da će mu lovačkim nožem uraditi isto.
Oko 31. 1. 1993. godine približno 20 muškaraca iz Duše, Uzričja, Paloča i Bistrice zatočenih u Fabrici nameštaja u Trnovači je razmenjeno za pripadnike HVO-a. Jedan deo zatočenika je pušten na slobodu krajem januara ili početkom februara 1993. godine. U istom periodu, zatočenici koji nisu razmenjeni ili pušteni na slobodu su premešteni u zatočeničke centre u opštini Prozor.
Pred MKTJ su za zločine počinjene u zatočeničkom centru u Fabrici nameštaja u Trnovači osuđeni su Jadranko Prlić, Predsjednik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i predsednik Vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne, na 25 godina zatvora, Bruno Stojić načelnik Odjela obrane na 20 godina zatvora; Slobodan Praljak funkcioner u Ministarstvu obrane Hrvatske i bio je zapovednik Glavnog stožera HVO-a, na 20 godina zatvora; Milivoj Petković Načelnik Glavnog stožera HVO-a, a kasnije, od kraja jula 1993, zamenik vrhovnog zapovednika snaga HVO-a, na 20 godina zatvora; Valentin Ćorić načelnik Uprave vojne policije HVO-a i od novembru 1993. godine ministar unutarnjih poslova HR H-B, na 16 godina zatvora.
Pred Kantonalnim sudom u Novom Travniku, za zločine počinjene u zatočeničkom centru u Fabrici nameštaja u Trnovači osuđen je Stipe Krišto, pripadnik HVO-a, na dve godina zatvora.
Bosanski Musliman iz Uzričja, pripadnik TO Gornji Vakuf. Tokom januara 1993. godine bio je zatočen u Fabrici nameštaja u Trnovači. Tamo mu je pripadnik HVO-a
Izjava data MKTJ, 27. 5. 1997. godine. Bosanski Musliman iz sela Duše kod Gornjeg Vakufa, pripadnik Teritorijalne odbrane Gornji Vakuf. Dana 28. 1. 1993. godine
Bosanski Muslimani, civili. Dan nakon napada HVO-a na Uzričje, 19. 1. 1993. godine, ubijeni su iz vatrenog oružja, a zatim su pokopani u istu grobnici.
Bosanski Musliman iz Uzričja. Kada je HVO napao selo 18. 1. 1993. godine, uhapšen je i sa ostalim meštanima zatvoren u kući Ćazima Kurbegovića. Tokom
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava