Bosanski Šamac
Tokom aprila 1992. godine, u zgradi Teriorijalne odbrane (TO) Bosanski Šamac bilo je zatočeno nekoliko desetina muškaraca Hrvata i Muslimana iz Bosanskog Šamca i okoline.
U ranim jutarnjim časovima 17.4.1992. godine, pripadnici paravojnih snaga i srpske policije izvršili su napad na Bosanski Šamac i preuzeli vlast u gradu, koji je zauzet bez značajnijeg otpora.
U sukobima sa hrvatskim oružanim snagama 18.4.1992. godine u Šamcu su učestovali i pripadnici 4. odreda JNA, raspoređeni na mostu na reci Bosni. U danima posle napada 4. odreda, paravojne snage i srpska policija sprovodili su akcije zaplene oružja.
U sukobima u Šamcu, a kasnije i u hapšenjima, učestvovalo je i 30 pripadnika paravojnih jedinica iz Srbije, među kojima su bile „Crvene beretke“. U aprilu i maju ova jedinica je bila odgovorna komandantu 17. taktičke grupe JNA, potpukovniku Stevanu Nikoliću. Jedinicom „Crvenih beretki“ komandovao je Dragan Đorđević Crni, dok mu je zamenik bio Srećko Radovanović Debeli. Pripadnik Crvenih beretki bio je i Slobodan Miljković Lugar, koji je, kao i Đorđević i Radovanović, bio član i dobrovoljac Srpske radikalne stranke, odnosno Srpskog četničkog pokreta.
Zauzimanjem grada, osnovana je Sprska opština Bosanski Šamac koja je usvojila nekoliko diskriminatornih mera prema nesrbima sa teritorije te opštine. Po jednoj od odluka, Hrvati sa teritorije opštine izolovani su i raspoređeni u javne objekte u gradu i okolnim selima. Zabranjeno je političko delovanje svih političkih stranaka, okupljanje i grupisanje tri ili više Muslimana ili Hrvata na javnim mestima, uveden je policijski čas i zabranjen je ulaz u i izlaz iz grada Bosanskog Šamca bez pismenog odobrenja.
Od 17.4.1992. godine, hapšeni su Muslimani i Hrvati iz grada i okolnih sela. Hapšenja su se nastavila do kraja 1992. godine i vršili su ih pripadnici 4. Odreda 17. TG JNA na čijem čelu je bio rezervni oficir JNA Radovan Antić, kao i pripadnici srpske policije i paravojnih snaga. U toku prve nedelje sukoba uhapšeno oko 50 muškaraca i zatočeno u zgradi SUP-a. Bosanski Muslimani i Hrvati iz Bosanskog Šamca i okoline su zatvarani i zgradi Teritorijalne odbrane, Osnovnoj i Srednjoj školi, kao i u objektima u selima Zasavica i Crkvine, gde su odvođene žene, deca i starije osobe. Određen broj zatočenika odvođen je i zatvaran u kasarne JNA u Brčkom i Bijeljini. Sve zatočeničke objekte su obezbeđivali pripadnici srpske policije i paravojnih jedinica.
Mnogim nesrbima konfiskovana je imovna. Snježani Delić je dok joj je muž bio zatočen konfiskovan auto, dok joj je prećeno da će ići na prisilni rad u fabriku „Tekstilac“ sa ostalim Hrvaticama i Muslimankama.
Zatočenički objekti u gradu Bosanskom Šamcu su funkcionisali od aprila 1992. godine sve dok nisu rasformirani odlukom Andrije Bjeloševića, načelnika Regionalnog centra za bezbjednost u Doboju.
Pred MKTJ su za zločine u Bosanskom Šamcu, u predmetu „Simić i drugi“ osuđeni Blagoje Simić, Predsjednik Opštinskog odbora Srpske demokratske stranke i predsjednik srpskog Kriznog štaba u opštini Bosanski Šamac, u sjevernoistočnoj Bosni i Hercegovini i kao najviši civilni funkcioner u opštini pre rata, na 15 godina zatvora; Miroslav Tadić, Pomoćnik komandanta za pozadinu u Četvrtom odredu, komandant Štaba civlne zaštite, član Kriznog štaba po službenoj dužnosti i odgovorni član komisije za razmjenu u opštini Bosanski Šamac na osam godina zatvora; Simo Zarić, Pomoćnik komandanta za obavještajni rad, izviđanje, moral i informisanje u Četvrtom odredu, načelnik Službe nacionalne bezbjednosti u Bosanskom Šamcu od 29. aprila 1992. do 19. maja 1992. i zamjenik predsjednika Građanskog savjeta u Odžaku, na šest godina zatvora.
Krivicu za počinjene zločin na teritoriji opštine Bosanski Šamac, pred MKTJ, su priznali Stevan Todorović, načelnik policije i član srpskog Kriznog štaba u Bosanskom Šamcu, osuđen na 10 godina zatvora; i Milan Simić, član Kriznog štaba bosanskih Srba i predsednik Skupštine opštine Bosanski Šamac, osuđen na pet godina zatvora.
Tokom aprila 1992. godine, u zgradi Teriorijalne odbrane (TO) Bosanski Šamac bilo je zatočeno nekoliko desetina muškaraca Hrvata i Muslimana iz Bosanskog Šamca i okoline.
Osnovna i Srednja škola u Bosanskom Šamcu su tokom 1992. godine korišćene kao zatočenički objekti za bosanske Hrvate i Muslimane sa teritorije ove opštine.
U zgradu SUP-a Bosanski Šamac je od aprila pa do kraja 1992. godine dovedeno i zatvoreno između 50 i 100 zatočenika.
Dana 7.5.1992. godine, 52 zatočenika je iz Zgrade Teritorijalne odbrane u Bosanskom Šamcu prebačeno u skladište „Agroprometa“ u selu Crkvina. Zatočenici su postrojeni, a zatim
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava