Osnovna škola i Kovačnica u selu Mehurići
Tokom 1993. godine, Armija BiH je organizovala dva zatočenička centra za bosanske Hrvate i Srbe u Osnovnoj školi i Kovačnici u selu Mehurići.
Nalazila se u neposrednoj blizini Vojnog suda i bolnice. U kasarni je po njenom osnivanju bila smeštena komanda 17. brigade Armije BiH, kao i sedišta komande Operativne grupe „Bosanska krajina“ i čete vojne policije u sastavu ove operativne grupe.
U podrumu kasarne nalazio se Okružni vojni zatvor koji je bio u nadležnosti Vojnog suda. U podrumu su, u odvojenoj prostoriji, zatvarani civili i ratni zatočenici. Nadležnost nad ovom pritvorskom jedinicom je do juna 1993. godine imala vojna policija 17. brigade ABiH, a zatim četa vojne policije OG „Bosanska krajina“.
Po samom dovođenju zatočenici su ispitivani. Raspoređeni su u ćelije koje su bila pet ili šest metara dugačke i oko četiri metra široke. U svakoj ćeliji bilo je zatočeno između pet i deset zatočenika. Spavali su na vojničkim krevetima i svaki zatočenik je dobio po jedan dušek i ćebe. Dobijali su tri obroka dnevno i imali su mogućnost da šetaju u delu kasarne predviđenom za to. Zatočenicima je bilo dozvoljeno da prisustvuju misi i da slave verske praznike. U sklopu zatočeničkog centra se nalazila i ambulanta u kojoj im je ukazivana medicinska pomoć.
Stražari su zatočenike premlaćivali različitim predmetima pa je tako Svedok XE pretučen drškom sekire i udaran mokrim peškirom po leđima, dok su Ivana Josipovića tukli lancem i metalnom šipkom. Zatočenike su premlaćivali i pripadnici krajiške jedinice „Crni kojoti“, koja je bila pod komandom Mehmeda Alagića. Svedoka XD i ostale zatočenike su tukli kada bi odlazili na sprat zgrade, gde su održavali higijenu.
Zatočenički centar u Kasarni bivše JNA rasformiran je 31.10.1993. godine.
Za zločine počinjene u ovom zatočeničkom objektu MKTJ je teretio Envera Hadžihasanovića, komandanta 3. korpusa Armije BiH-a, načelnika Štaba Vrhovne komande Armije BiH-a i člana Zajedničke komande Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, koji je oslobođen optužbi zbog nedostatka dokaza da je znao ili da je bilo razloga da zna da se da se njegovi potčinjeni spremaju na činjenje ili da su već počinili krivična dela okrutnog postupanja u kasarni bivše JNA u Travniku.
Tokom 1993. godine, Armija BiH je organizovala dva zatočenička centra za bosanske Hrvate i Srbe u Osnovnoj školi i Kovačnici u selu Mehurići.
Na teritoriji opštine Travnik Armija BiH je tokom 1993. godine organizovala najmanje tri zatočenička centra u koja su zatvarani bosanski Hrvati: Kasarna bivše JNA u
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava