Kasarna u Rajlovcu
Dana 22. 2. 1992. godine ili približno tog datuma, u Rajlovcu je osnovana srpska opština koju su činila sela s mešovitim stanovništvom, uključujući većinski muslimansko
Alipašino Polje je stambeno naselje u zapadnom delu Sarajeva. Na jugu se graniči sa brdom Mojmilo i naseljem Dobrinja, a na jugozapadu naseljem Neđarići. Celo Alipašino polje nalazilo se na strani linije sukoba koju je kontrolisala Armija BiH. Naselje Neđarići bilo je pod kontrolom SRK i sastojalo se uglavnom od niskih zgrada od jednog ili dva sprata.
Borbe na području Alipašinog polja bile su žestoke od prvih meseci sukoba. Vojnici obe strane neprekidno su pucali sa tog područja i na njega. Uprkos prekidu vatre koji je bio na snazi, Fatima Salčin pogođena je u desnu ruku iz pravca Neđarića 13.6.1994. godine. Rašid Džonko pogođen je u leđa dok je gledao televizor sa svojom porodicom u njihovom stanu.
Jedno od glavnih uporišta SRK u Alipašinom polju bio je Zavod za slepe osobe, odakle je pogođeno više civila. Šesnaestogodišnji Faruk Kadrić pogođen je snajperskim metkom u vrat, dok je bio na suvozačkom mestu očevog kamiona.
Alipašino polje je granatirano nekoliko puta. Na osnovu jednog izveštaja vojnih posmatrača UN-a potvrđeno je da je 11.1.1994. godine na jednu lokaciju u „Sarajevu palo sedam minobacačkih granata“. Otprilike deset dana kasnije, tri granate pale su na dečije igralište na kojem se igrao dvanaestogodišnji Goran Todorović. U eksploziji ubijeno je šestoro dece, a još nekoliko ranjeno.
Dana 22. 2. 1992. godine ili približno tog datuma, u Rajlovcu je osnovana srpska opština koju su činila sela s mešovitim stanovništvom, uključujući većinski muslimansko
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 28/29. 2. i 1/3. 3. 1996. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake, radnik u fabrici automobila. Po padu sela Svrake 3.
Uhapšeni su neutvrđenog datuma tokom proleća ili leta 1992. godine i odvedeni u „Planjinu kuću“. Dana 12. 12. 1992. godine izvedeni su iz logora i
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 21. 6. 1997. godine. Bosanski Musliman iz Gornje Bioče, radnik obezbeđenja. Napad na njegovo selo počeo je 29. 5. 1992. godine.
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 24. 2. 2011. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake, sekretar mesne zajednice. Svedoči da su paravojne formacije SDS-a napale Svrake 2.
Svedočio je u predmetu Branko Vlačo pred Sudom BiH 20. 11. 2013. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake. Dana 13. 5. 1992. godine zatvoren je
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava