Osnovna i Srednja škola
Osnovna i Srednja škola u Bosanskom Šamcu su tokom 1992. godine korišćene kao zatočenički objekti za bosanske Hrvate i Muslimane sa teritorije ove opštine.
Tokom aprila 1992. godine, u zgradi Teriorijalne odbrane (TO) Bosanski Šamac bilo je zatočeno nekoliko desetina muškaraca Hrvata i Muslimana iz Bosanskog Šamca i okoline. Među njima je bio Anto Brandić zvani Dikan, pripadnik hrvatskih oružanih snaga koji je tada imao 62 godine. Dana 29. 4. 1992. godine u prostoriju u kojoj je bio zatočen Anto Brandić ušao je Slobodan Miljković Lugar i počeo da ga tuče drvenom nogom stola.
Posle jakh udaraca u potiljak, Ante je pao preko kanistera za vodu koji se nalazio u prostoriji. Drugi zatočenici su videli da se ne pomera i da mu iz usta teče krv. Slobodan Miljković Lugar je zatim odvukao telo Ante Brandića u dvorište TO-a, a onda su zatočenici čuli jedan ili dva pucnja. Muhamedu Bičiću i njegovom bratu Naseru je naređeno da telo ubace u kamion, za šta oni nisu imali snage zbog stalnog premlaćivanja koje su trpeli i iznemoglosti. Zatim je Slobodan Miljković Lugar jednom od srpskih vojnika naredio da ubaci telo na prikolicu kamiona i da ga baci u reku Savu.
Posmrtni ostaci Ante Brandića nisu pronađeni do kraja 2022. godine.
Pred MKTJ su za zločine u Bosanskom Šamcu, u predmetu „Simić i drugi” osuđeni Blagoje Simić, predsednik Opštinskog odbora Srpske demokratske stranke i predsednik srpskog Kriznog štaba u opštini Bosanski Šamac, na 15 godina zatvora; Miroslav Tadić, pomoćnik komandanta za pozadinu u Četvrtom odredu, komandant Štaba civlne zaštite, član Kriznog štaba po službenoj dužnosti i odgovorni član komisije za razmjenu u opštini Bosanski Šamac na osam godina zatvora; Simo Zarić, pomoćnik komandanta za obaveštajni rad, izviđanje, moral i informisanje u Četvrtom odredu, načelnik Službe nacionalne bezbjednosti u Bosanskom Šamcu i zamenik predsednika Građanskog savjeta u Odžaku, na šest godina zatvora.
Krivicu za zločine počinjene na teritoriji opštine Bosanski Šamac, pred MKTJ, su priznali Stevan Todorović, načelnik policije i član srpskog Kriznog štaba u Bosanskom Šamcu, osuđen na 10 godina zatvora; i Milan Simić, član Kriznog štaba bosanskih Srba i predsednik Skupštine opštine Bosanski Šamac, osuđen na pet godina zatvora.
Osnovna i Srednja škola u Bosanskom Šamcu su tokom 1992. godine korišćene kao zatočenički objekti za bosanske Hrvate i Muslimane sa teritorije ove opštine.
U zgradu SUP-a Bosanski Šamac je od aprila pa do kraja 1992. godine dovedeno i zatvoreno između 50 i 100 zatočenika.
Dana 7.5.1992. godine, 52 zatočenika je iz Zgrade Teritorijalne odbrane u Bosanskom Šamcu prebačeno u skladište „Agroprometa“ u selu Crkvina. Zatočenici su postrojeni, a zatim
U ranim jutarnjim časovima 17.4.1992. godine, pripadnici paravojnih snaga i srpske policije izvršili su napad na Bosanski Šamac i preuzeli vlast u gradu, koji je
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava