SJB u Ključu funkcionisao je kao zatočenički objekat od maja do avgusta 1992. godine. Od kraja maja i tokom celog juna su u SJB dovođeni uhapšeni bosanski Muslimani i Hrvati, kojima nije saopštavan razlog hapšenja. Objekat je bio pod kontrolom srpske policije a načelnik SJB-a bio je Vinko Kondić, ujedno i član Kriznog štaba opštine Ključ.
Po dolasku zatočenici su bili primorani da protrče kroz špalir na stepenicama na ulazu u zgradu stanice. Policajci i vojnici su ih tukli šakama, nogama, pendrecima, kundacima i nogama od stolica, i vređali ih na nacionalnoj osnovi. Ramiz Subašić je pretučen pendrekom, tako da se jedva popeo uz stepenice.
Zatočenici su držani u malim pritvorskim ćelijama u podrumu zgrade. Tokom zatočeništva nisu dobijali hranu ni vodu. Skoro svi su odvođeni na ispitivanje. Ukoliko bi postojala sumnja da je neko pripadnik TO, da je posedovao oružje ili da je „ekstreman“, bio bi prebačen u logor „Manjača“. Pored Kondića i inspektora Tode Gajića, u ispitivanju su učestovali i rezervisti i pripadnici vojnih jedinica. Srpski policajci i civili, lokalni Srbi, tukli su zatočenike tokom ispitivanja. Brat Omera Filipovića, Muhamed Filipović, je tokom ispitivanja skinut do gola i pretučen. Prećeno mu je nožem i aktiviranjem ručne bombe.
Nakon nekoliko dana skoro svi zatočenici su prebačeni u druge zatočeničke objekte. Grupa od najmanje 22 zatočenika je prebačena u zatvor u Staroj Gradiški. Deo je premešten u osnovnu školu u Sitnici ili Osnovnu školu „Nikola Mačkić“. Većina ovih zatočenika je na kraju odvedena u logor „Manjača“.
Pred MKTJ su za zločine u SJB Ključ osuđeni Radovan Karadžić, predsednik proširenog Predsjedništva RS, na doživotni zatvor; Stojan Župljanin, načelnik regionalnog Centra bezbednosti u Banjaluci, i Mićo Stanišić, ministar u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, na po 22 godine zatvora.
Posle priznavanje krivice, za ove zločine je pored drugih dela osuđena Biljana Plavšić, članica Predsjedništva i proširenog Predsjedništva Srpske Republike BiH, na 11 godina zatvora.
Pred sudom BiH, osuđeni su Marko Adamović, komandant Komande odbrane grada, na 20 godina zatvora, i Boško Lukić, komandant Opštinskog bataljona TO, na 12 godina zatvora.
Bosanski Muslimani iz Prhova. Ubijeni su između 1. i 3. 6. 1992. godine. Njihove posmrtne ostatke sahranili su neki od preživelih meštana u selu Prhovo.
Svedočio je pred Većem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu 21. 10. 2016. godine. Bosanski Musliman iz sela Donja Sanica kod Ključa. Pripadnik Armije
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 5. 6. 2001. godine. Bosanski Musliman iz Biljana, bravar. Dana 10. 7. 1992. godine probudili su ga zvuci vatrenog oružija. ***
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava