Kasarna u Rajlovcu
Dana 22. 2. 1992. godine ili približno tog datuma, u Rajlovcu je osnovana srpska opština koju su činila sela s mešovitim stanovništvom, uključujući većinski muslimansko
Stari Grad je najveća opština na području grada Sarajeva i predstavlja istorijsko središte grada. Sarajevski Stari Grad je gađan sa jugozapadne strane planine Trebević. Za vreme sukoba su po celom Starom Gradu padale granate i pucali snajperi, od čega su stradali mnogi civili, uključujući i nekoliko članova porodice Svedoka AF.
Svedokinja P je stanovala u Starom Gradu. Dana 15.1.11993. godine videla je da je pivaru na Bistriku pokraj Starog Grada pogodila granata koja je ubila 15 osoba i teško ranila dvoje dece.
Pijaca Markale je gađana dva puta. U granatiranju je ranjen i ubijen veliki broj civila. Dana 5.2.1994. godine, između 12:00 i 12:30, na pijaci je eksplodirala minobacačka granata od 120 mm. Ezrema Boškailo je tog dana ranjena u nogu dok je kupovala na pijaci. Mehmed Travljanin, koji se nalazio u obližnjem kafiću, čuo je jaku eksploziju i potom video ranjene i mrtve ljude na zemlji. U eksploziji ubijeno je više od 60, a ranjeno najmanje 140 osoba, među njima i Muradif Čelik. Sabljičin izveštaj, Zečevićev izveštaj i izveštaj vojnih posmatrača UN-a su se složili da je granata ispaljena iz pravca sever-severo-istok, sa teritorije pod kontrolom SRK.
Otprilike godinu i po dana kasnije, pijaca Markale je gađana drugi put. Dana 28.8.1995. godine oko 11:10 sati eksplodirala granata na ulici Mula Mustafe Bašeskije, neposredno ispred ulaza u zgradu pijace. Minobacačka granta ispaljena je sa teritorije pod kontrolom SRK-a. Ismet Svraka je stajao sa dvojicom prijatelja na ulazu kada ga je eksplozija oborila na zemlju. Oba njegova prijatelja, kao i još 33 druge osobe je ubijeno, dok je 78 ranjeno. Granata je pala četiri ili pet metara od Ismeta i Mesude Klarić. Đula Leka videla je među mrtvima muža svoje sestre.
Granatirana je i buvlja pijaca iza Narodne biblioteke, u četvrti Baščaršija. Područje oko buvlje pijace je bilo gusto naseljeno i bilo je pod kontrolom Armije BiH. Dana 22.12.1994. godine, otprilike u 09:10 časova, dve granate eksplodirale su jedna za drugom. U tom trenutku se na pijaci nalazilo između 30 i 50 ljudi. U eksploziji poginuli su Mirsad Delić i Hasan Hadžić, a ranjeni su Remzija Kihić, Ismeta Pačariz, Saliha Lukšija, Envera Sadović, Samir Mujković, Kasim Krka i Ramiz Hodžić.
Dana 22. 2. 1992. godine ili približno tog datuma, u Rajlovcu je osnovana srpska opština koju su činila sela s mešovitim stanovništvom, uključujući većinski muslimansko
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 28/29. 2. i 1/3. 3. 1996. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake, radnik u fabrici automobila. Po padu sela Svrake 3.
Uhapšeni su neutvrđenog datuma tokom proleća ili leta 1992. godine i odvedeni u „Planjinu kuću“. Dana 12. 12. 1992. godine izvedeni su iz logora i
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 21. 6. 1997. godine. Bosanski Musliman iz Gornje Bioče, radnik obezbeđenja. Napad na njegovo selo počeo je 29. 5. 1992. godine.
Izjava data Tužilaštvu MKTJ 24. 2. 2011. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake, sekretar mesne zajednice. Svedoči da su paravojne formacije SDS-a napale Svrake 2.
Svedočio je u predmetu Branko Vlačo pred Sudom BiH 20. 11. 2013. godine. Bosanski Musliman iz sela Svrake. Dana 13. 5. 1992. godine zatvoren je
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava