Osnovna škola i Kovačnica u selu Mehurići
Tokom 1993. godine, Armija BiH je organizovala dva zatočenička centra za bosanske Hrvate i Srbe u Osnovnoj školi i Kovačnici u selu Mehurići.
Na teritoriji opštine Travnik Armija BiH je tokom 1993. godine organizovala najmanje tri zatočenička centra u koja su zatvarani bosanski Hrvati: Kasarnu bivše JNA u Travniku, kao i Osnovnu škola i Kovačnicu u Mehurićima.
Kasarna bivše JNA u Travniku je tokom 1993. godine služila kao komanda 17.brigade Armije BiH, kao i sedišta komande Operativne grupe „Bosanska krajina“ i čete vojne policije u sastavu ove operativne grupe.
Bosanski Hrvati su od maja 1993. godine bili zatočeni u podrumu kasarne gde su ispitivani i premlaćivani. U kasarni bivše JNA su bili zatočeni pripadnici HVO-a koji su se predali, kao i muškarci civili. Neki zatočenici su bili zatvoreni na kratko vreme, dok su drugi proveli u zatočeništvu i do šest meseci. Zatočenički centar u Kasarni bivše JNA je rasformiran 31.10.1993. godine kada su zatočenici prebačeni u KPD Zenica.
U selu Mehurići u opštini Travnik, pripadnici 306. brigade OG „Bosanska krajina“ 3. korpusa Armije BiH su upravljali zatočeničkim centrima u Osnovoj školi i Kovačnici. U Osnovnoj školi u Mehurićima od 6. do 24.6.1993. godine bilo je zatvoreno oko 250 civila, bosanskih Hrvata, dok je u Kovačnici od 6.6. do 4.7.1993. godine bilo zatočeno između 20 i 30 hrvatskih civila i vojnika HVO-a.
U dva navrata su bosanski Hrvati, civili i vojnici HVO-a, dovođeni i zatvarani u Osnovnu školu, prvi put nakon sporadičnih borbi u Velikoj Bukovici i Ričicama 6.6.1993. godine, i drugi put 8.6.1993. godine, nakon ponovnog izbijanja sukoba između HVO-a i Armije BiH u selu Maline kod Travnika. Tokom zatočenja su ispitivani i premlaćivani.
Nakon sporazuma o prekidu neprijateljstva između HVO-a i Armije BiH, potpisanog 10.6.1993. godine u Kiseljaku, Enver Hadžihasanović je prosledio naređenje Vrhovne komande od 11.6.1993. godine o formiranju mešovite humanitarne komisije za nadziranje puštanje svi zatočenika na slobodu.
Dana 23.6.1993. godine mešovita humanitarna komisija sastavljena od predstavnika MKCK, UNCHR-a, Evropske Zajednice i UNPROFOR-a, kao i predstavnika Armije BiH Salka Bebe, obišla je Mehuriće gde je konstatovano da je u fiskulturnoj sali škole u Mehurićima zatočeno 247 hrvatskih civila. Dana 24. juna 1993. godine, hrvatski civili zatočeni u školi u Mehurićima razmenjeni su za muslimanske civile zatočene u Skradnom, dok je nekoliko muškaraca odvedeno u KP dom u Zenici.
Za zločine počinjene u ovom zatočeničkom objektu MKTJ je teretio Envera Hadžihasanovića, komandanta 3. korpusa Armije BiH-a, načelnika Štaba Vrhovne komande Armije BiH-a i člana Zajedničke komande Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, koji je oslobođen optužbi zbog nedostatka dokaza da je znao ili da je bilo razloga da zna da se da se njegovi potčinjeni spremaju na činjenje ili da su već počinili krivična dela okrutnog postupanja u kasarni bivše JNA u Travniku.
Tokom 1993. godine, Armija BiH je organizovala dva zatočenička centra za bosanske Hrvate i Srbe u Osnovnoj školi i Kovačnici u selu Mehurići.
Bivšu kasaranu JNA u Travniku 17. brigada Armije BiH koristila je za zatočenje bosanskih Hrvata i Srba od maja do 31.10.1993. godine. Nalazila se u
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the RECOM Reconciliation Network and do not necessarily reflect the views of the European Union.
© Glas Žrtava