Fond za humanitarno pravo, REKOM mreža pomirenja i Mediacentar Sarajevo organizovali su stručnu diskusiju o ulozi i zastupljenosti medija kao dokaza, te novinara i novinarki kao svjedoka pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Novinski izvještaji domaćih i stranih dopisnika koji su izvještavali sa svih strana obuhvaćenih u sukobima na području bivše Jugoslavije predstavlja značajan dokazni materijal u procesima pred MKSJ.
Istraživanje Mediacentra Sarajevo provedeno u sklopu projekta „Novinarstvo kao prvi nacrt historije“ prikupilo je više od dvije hiljade medijskih dokaza u arhivi sudskih spisa MKSJ-a, te više od trideset iskaza međunarodnih i domaćih novinara i novinarki koji su svjedočili u korist tužilaštva, ali i odbrane. Također, značajno je napomenuti da se određeni broj novinara, uglavnom iz SAD-a, nije odazvao pozivu MKSJa, pozivajući se na principijelno pravo novinara da odbije da svjedoči.
S ciljem rasvjetljenja nedovoljno istražene uloge novinara i novinskog materijala pred MKSJ, Mediacentar Sarajevo, Fond za humanitarno pravo i REKOM mreža pomirenja, pozivaju predstavnike i predstavnice medijske zajednice u Srbiji da učestvuju u diskusiji na temu medija kao dokaza i novinara kao svjedoka pred sudom. Cilj ovog događaja je ispitati ulogu novinarstva kako u ratnim okolnostima, tako i u kontekstu sadašnjih izazova sa kojima se suočava profesionalno novinarstvo.
Povod za diskusiju su rezultati intervjua sa 14 novinara i novinarki koji su svjedočili pred sudom u Hagu, a koji su svoj pogled na rad MKSJ-a i iskustvo svjedočenja, podijelili tokom 2021. godine sa timom projekta „Novinarstvo kao prvi nacrt historije“. Među ostalim, detalje svjedočenja podijelili su Martin Bell, Ed Vulliamy, Jacky Rowland, Jeremy Bowen, Sejo Omeragić, Veton Surroi, i drugi.
Govore: Boro Kontić i Zatko Dizdarević, Mediacentar Sarajevo, Nataša Kandić, osnivačica FHP-a i koordinatorka RMP, i Nedim Sejdinović, novinar i esejista.
Beograd